BERGAMA TULUM PEYNİRİ

bergama tulum peyniri

İzmir tulum peyniri olarak bilinir.

İzmir tulum peyniri olarak bilinen peynir, ASLINDA Bergama tulum peyniri'dir. Bu peynir türü ilk olarak, Bergama'nın birkaç Yörük köyünde yapılmaya başlamıştır (en güzeli Çaltıkoru köyünde yapılır) . Zamanla, İzmir'in diğer ilçe ve köylerine yayılmış ve İzmir tulum peyniri olarak anılmaya başlamıştır.

Değil Türkiye'nin, Dünya'nın en lezzetli peynirlerin başında gelir. Bu peyniri, Orta asya'dan Anadolu'ya giriş yapan ve bir kolu Erzincan bölgesine yerleşen, diğer kolları Ege bölgesine kadar gelip, özellikle de Bergama ve Balıkkesir arasında'ki bölgede, dağ köylerini oluşturan Yörük atalarımız yapmışlar.

Yalnızca Koyun sütünden yapılır. Günümüzde, mandra yapımı olanları ne yazık'ki inek sütü ile karıştırıp öyle yapıyorlar ve peynirin orijinalliği kayboluyor. Ama hala Bergama köylerinde sadece koyun sütünden yapan yörük köyleri var. Buralarda bu peynire "çoban peyniri" de deniliyor.

Yörüklerin bir kolu Erzincan bölgesinde olduğundan, Erzincan tulum peyniri ile benzerlik gösterir. Ama Bergama ile Erzincan bölgelerinde'ki koyunların beslendiği bitki çeşitlerinin, havasının, suyunun farklılığından mıdır yoksa bu peynirin mayalanmasında (köylülerin yaptığı orjinal peynirde), koyun'un DÖŞ denilen bir parçası kullanılarak mayalanma yapıldığından ve hazır maya kullanılmadığından, bu kadar lezzet farkı olabilir.

Belki Erzincan'lı yörükler de bu şekilde mayalama yapıyorlardır. Bunu bilmiyorum ama bildiğim Bergama ve Erzincan koyun tulum peynirleri arasında, nedeni neden kaynanırsa kaynaklansın, Bergama tulum peynirinin lezzeti ve aroması fersah fersah ötede'dir.

Kars Kaşarı, Van otlu peyniri, Erzincan koyun tulumu, Çanakkale-Ezine koyun peyniri, Manda peyniri, Beyaz peynir, Labne, Gravyer, İtalyan Parmesan gibi.. hemen hemen tüm peynirleri tattım. Rahatlıkla söyleyebilirim'ki, ÖZELLİKLE KAHVALTI'da yendiği zaman 1 numara peynir.

Bildiğimiz gibi, peynir kahvaltı haricinde içki mezesi olarak ta tüketilir. İşte o noktada, bazı içkiler ile birlikte tüketildiğin de, diğer peynir çeşitlerinin yerini tutmayabilir ama mezelik 1 numaradır.

Eskiden köylerde böyle koyun tulumlarına basılırdı. Artık tenekelere basılıyor.Azda olsa deri tulum üretilmektedir.

Bergama Koyun Tulum Peyniri 

Bergama Koyun Tulum Peyniri Özellikleri ve Tadı ; Peynir çeşitlerinin bol olması ile insanlar artık hangi peyniri yesem ya da hangisinin tadı çok daha lezzetli halde bulunuyor diye düşünür hale gelmiş bulunuyor. Elbette ki peynir çeşitlerinin fazla olması kaliteli bir hizmetin göstergesi olarak bulunuyor. Bergama tulum peyniri ise son zamanların en fazla tercih edilen ve satışı yapılan peynir ürünlerinin arasında yer alıyor.

Özel bir yapım aşaması bulunan ve bunun yanında muazzam bir lezzeti içerisinde bulunduruyor olan Bergama koyun tulum peyniri, hemen her insan tarafından bir kez tadıldığında dahi kendisinden vazgeçiremeyecek lezzeti sunuyor olmaktadır. Bergama tulumu incelendiği zaman, Bergama tulumu, İzmir tulum peynirine adını veren peynir olduğunu elde edebilirsiniz.

Buradan çıkarılacak sonuç ise İzmir tulum peynirinin asıl adının Bergama koyun tulum peyniri olduğudur. Bahsi geçen koyun tulum peyniri ilk olarak Bergama bölgesi içerisinde bulunan birkaç Yörük köyü içerisinde yapılmaya başlamıştır. Bergama koyun tulum peyniri içerisinde ise en lezzetli olarak gösterilen ya da bu şekilde bulunan peynirin karakeçeli Yörüklerine ait olan çaltıkoru köyü içerisinde yapılanı gösterilmektedir.

Zaman içerisinde İzmir bölgesinin ve içerisinde bulunan ilçeler ile köylerin içerisinde yayılmaya başlayan Bergama koyun tulum peyniri, her insan tarafından beğenilecek olan bir lezzete sahiptir. Bu sebepten dolayı da başka ülke içerisinde olmak üzere dünya içerisinde de en lezzetli tulum peynirlerinin başında gelmektedir.

Bergama koyun tulum peyniri Orta Asya içerisinde Anadolu bölgesine giriş yapmakta olan ve bir kolu da Erzincan bölgesi içerisinde bulunan, diğer kollarının ise Ege bölgesi içerisine kadar uzanıp, özellikle de Bergama ile Balıkesir arasında bulunan bölge içerisinde ki dağlık köylerde yaşayan Yörük atalarımız tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Ayrıca Bergama tulum peyniri sadece ve sadece koyun sütünden elde edilir. Bundan dolayı da yalnızca adında koyun tulum peyniri olarak geçmesini sağlamıştır. İnsanlar koyun sütünden yapılan peynirler içerisinden en çok Bergama tulumu ürünlerini sevmektedir ve lezzetinden vazgeçememe durumlarını yaşamaktadır. Bu da bahsi geçen peynir ürünün ne kadar lezzetli ve bir o kadar da farklı olduğunu göstermektedir.