• Yeni
    Ünal Çiftliği İsli Peynir -Çerkez Peyniri

İsli peynir, Genel olarak Çerkez ailelerine özgü olan isli peynir Adapazarı ve çevresinde daha fazla bilinir. İsli peynir nefis lezzeti ve yoğun tadı ile sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri haline gelmiştir.


İsli peynir yapılışı
Genellikle inek veya koyun sütünden yapılır. Süt mayalandıktan sonra ince ince dilimlenip suyun içine atılır. Daha sonra da sudan çıkarılan peynirler iyice kurutulur. Kurutma işlemi genellikle odun ateşinden bir miktar yukarı asılarak odun ateşinin yaymış olduğu ısı ile gerçekleşir. Bu şekilde kurutma işlemi peynirin çabuk bozulmaması ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Genellikle bu peynirler sepet tarzda olan kaplara yerleştirilerek yuvarlak veya yassı bir görünüme sahip olurlar. İsli peynirin içerisine çeşitli otlar ya da ceviz katılarak yapılan oldukça fazla çeşitleri bulunur.
Genellikle elastik bir görüntüsü olan isli peynirin rengi de krem rengi ve benzer. Yapılış bakımından oldukça güç ve zahmetli olan isli peynirin mayalanma süresi genellikle üç aydır iyi bilen kişiler tarafından yapılması gerekir. Genellikle Şarap satısının olduğu mekanlarda isli peynirin tüketimi oldukça fazladır. Ayrıca kızartılıp tüketilen isli peynirin lezzeti efsanedir.
İsli peynir yapımında kullanılan süt ve mayanın kalitesi peynirin lezzetini oldukça etkilemektedir. Birçok insan tarafından isli peynirin lezzeti füme tadında olarak adlandırılır.

Benzer Kategorideki Ürünler

aynı kategoride bulunan diğer 16 ürün: