• Yeni

Latteria, Parmigiano Reggiano, 24 Aylık, Ortalama 170 Gr

                  İtalyan peynirlerinin tartışılmaz kralı. Po Vadisinin güneyinde Reggio Emilia bölgesindeki Parma Düklüğünde ilk kez yapılmış. İsmini de bu önemli şehir devletten almış. Yedi ülkenin büyük peyniri de deniliyor. Bu peynirin çok eski tarifi, 700 yıl boyunca yedi farklı ülkenin egemenliğine giren bu bölgede hiç değişmeden kalmış. Üretimi her yılın 1 Nisan'ından 11 Kasım'ına kadar yapılıyor. Test edilmiş ama pastörize edilmemiş inek sütünden yapılıyor. Granüllü bu peynir günümüzden Bologna, Parma ve Modena çevresinde üretiliyor. Sütün elde edildiği ineklerin beslenme biçimleri, hava durumu, toprak üretilen peynirin kalitesini ve tadını etkiliyor. 16 litre inek sütünden 1 kg Parmesan üretilir.
 
                 İtalyanın en ünlü peyniri Parmesanın en az bekletme süresi 12 aydır. Eskitilmede süre uzadıkça, peynirin kalitesi de artar. Dolayısıyla en iyi Parmesan peyniri 24-36 ay arasında dinlendirilmiş olanıdır. Peynirin erbabı ilkbahar parmigianosunu tercih eder. İlkbaharda peynirin yağ oranı daha düşüktür. Bu da peyniri daha kuru kılar, örneğin nisan ayında üretilen Parmesanın rengi açık, adeta beyazdır. Çok sert bir dokuya sahiptir. Yaz peyniri ise en sert aromalı olanıdır. Yaz peynirlerinin rengi daha koyu, adeta koyu altın sarısıdır. Yaz peynirleri makarna soslarına, özellikle fesleğen sosuna çok uygundur. İtalyanlar bu peynirin çok sağlıklı olduğuna inandıkları için bebeklerin mamasına katarlar.
 
               Parmesan, pastörize sütten yapılmadığı için vitaminler ve elementler açısından da çok zengindir. Özellikle protein, kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri açısından esaslı bir kaynaktır. Genelde makarna, salata ve Carpaccio üzerine serpiştirilir.
 
İthal peynirlerimiz menşei belirtilen ülkede üretilmiştir, yerli üretim değildir. Peynirin niteliğine göre blok yada tekerlek şeklindeki peynirler, 150 - 200 gram parçalanarak vakum ambalajda Türkiye'de paketlenmektedir.

Benzer Kategorideki Ürünler

aynı kategoride bulunan diğer 16 ürün: