• Yeni
    Kars Gravyer Peyniri 400gr.

Bu peynir, merada otlamayan, pancar/arpa küspesi veya bekletilmiş ot yiyen hayvanların sütlerinden hazırlanamaz. İneklerin kendilerinde veya memelerinde hastalık olmaması gerekir. Kısacası, sütün doğal maya ile yapılacak peynire elverişli olması şarttır. Üretiminde en önce bu kontroller yapılmıştır.

 

Peynir sütün doğal yollarla elde edilen çok faydalı bir halidir. Sütten daha fazla kalsiyum ve protein içerir. Çocuklar, bebekler için peynir ve yoğurt olmazsa olmazdır.  Sütün süt tozu olarak kullanıldığı, katkı maddesi, koruyucu ve beyazlatıcı katılan endüstriyel peynirler için aynı şeyi söylemek zordur. Doğal sütle ve doğal fermantasyonla hazırlanan peynirler probiyotiktir ve sağlık için böyle peynirleri tercih etmek gerekir. 

 

Gravyer de böyle bir peynirdir. Gravyeri üretmek oldukça zahmetlidir. Her aşamasında; sütlerden başlayarak itinayla hazırlanmazsa sonuçta bu peynir ortaya çıkmaz. 4-5 aylık bir üretim süreci vardır. Gravyerin 1 kilosu için 14-15 kilo süt kullanılmıştır. Süt doğal maya olan şirden mayasıyla mayalanmıştır. Doğal mayadan başka mayayla yapılamaz. Doğal şirden mayası, henüz ot yememiş, sütle beslenen oğlak, kuzu veya buzağıların işkembelerinden elde edilen saf peynir mayasıdır. Mayalandıktan sonra peynirin hazır olması ve lezzetini alması için uzun bir olgunlaştırma süreci vardır.

 

Böyle emekle hazırlanan bir peynirin lezzeti ise bu emeğe değiyor. Kars gravyerinin kendine özgü yoğun tadı hiçbir peynirle karşılaştırılamaz. Makarna ve erişte ile harika gider, salatalara çok güzel bir lezzet katar, badem ve ceviz ile güzel bir uyum yakalar ve şarap veya hafif içeceklere eşlik edecek peynir tabaklarına çok yakışır. 

Benzer Kategorideki Ürünler

aynı kategoride bulunan diğer 16 ürün: