• Yeni

Arıların baldan daha fazlasını yaptığını biliyor muydunuz? Arılar değişik bitki tomurcuklarından yaprak ve gövdelerinden toplanıp biriktirilen reçinemsi bir madde olan propolis de üretirler. Peki propolis nedir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Y​unanca​'​da​ şehrin savunması anlamına gelen propolis kahverengi ve​ reçinemsi ​bir maddedir. Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları özlerle yaptıkları bu madde çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahiptir. Kovandaki mikropları yok etmek, kovanın yal​ı​tımını sağlamak, dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kovanı ve arıları korumak için kullanılır.  

Arı poleni ile sürekli karıştırılan propolis​,​ arı poleninden çok daha farklı ​bir ​içeriğe sahiptir. B1, B2, C ve E vitamini kaynağı olmasının yanında​​,​ ​demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi mineralleri de içerir. ​Propolisin sağlığa faydalarını araştıran ​2000'den fazla​ ​çalışma​ mevcuttur. İşte​ propolisin faydalarından sadece birkaçı.

Propolisin antibakteriye​l özelliği oldukça yüksektir. Bir araştırmada yaralara propolis çözeltisi uygulanmasının diyabetik sıçanlarda hızla iyileşmeye yardımcı olduğu saptanmıştır. Ayrıca antifungal ve antiviral özelliklere de sahiptir.

Kehribal

Benzer Kategorideki Ürünler

aynı kategoride bulunan diğer 16 ürün: